Najczęstszą przyczyną występowania tego zjawiska są złogi kamienia nazębnego. Wystarczy przeprowadzić zabieg profesjonalnego czyszczenia zębów ultradźwiękami („scaling”) w gabinecie, aby dziąsła w ciągu 2-3 dni przestały krwawić i nabrały zdrowego, różowego koloru.

To na prawdę nic strasznego. Jeśli nie kopnął Cię z półobrotu Chuck Norris nie ma się czym martwić, po prostu zachowaj odłamane kawałki i przynieś je do naszego gabinetu. Często się zdarza, że wystarczy je przykleić i problem zostaje rozwiązany.

Mogą go wywoływać niepoleczone zęby i zalegający kamień nazębny. Drugą przyczyną są problemy z przewodem pokarmowym i tu już niestety nic nie wskóramy bowiem potrzebna jest pomoc gastrologa. Zgłoś się do dentysty w celu rozpoznania przyczyny nieprzyjemnego zapachu. Na rynku dostępne są specjalne pasty i płyny redukujące przykry zapach (np. Meridol Halitosis).

W zależności jaki to jest rodzaj bólu i jak długo się utrzymuje różne jest postępowanie. Chwilowe i krótkotrwałe dolegliwości na zimno lub ciepło mogą być związane z występowaniem nadwrażliwości zębiny. W takich przypadkach można stosować pasty lub żele z dużą ilością fluoru. Długotrwałe i silne dolegliwości bólowe świadczą o stanie zapalnym zęba. Mamy do czynienia z próchnicą, zapaleniem miazgi lub tkanek okołowierzchołkowych. W takim przypadku trzeba zgłosić się do stomatologa – lecz nie bój się pomożemy Ci to przetrwać i na pewno Ci pomożemy!

Konieczna jest replantacja. Taki ząb można uratować w pierwszych 30 minutach od wybicia w 90 % przypadków. Podnieś ząb i w przypadku, gdy miał kontakt z „brudem” przemyj go wodą lub solą fizjologiczną. Następnie umieść go w miejscu, z którego wypadł i „na sygnale” udaj się do stomatologa. Jeśli boisz się go sam włożyć na miejsce, to schowaj go pod językiem lub pod policzkiem. Nie można doprowadzić do wyschnięcia takiego zęba. Jeśli wypadek miało małe dziecko schowaj ząb w pojemniku z krowim mlekiem, aby zapobiec przypadkowemu połknięciu. Taki ząb dentysta musi odpowiednio zszynować, więc wizyta w gabinecie jest konieczna.

TOP